Život je skvělý a ještě lepší je v Multicaře M25 :-))Die Deutsche Wochenschau

20. března 2010 v 19:46 | David |  Všeobecně
Die Deutsche Wochenschau

Můj další článek je, o pro mě, velice oblíbených filmových týdenících Velkoněmecké říše. Tyto týdeníky vznikaly prakticky od nástupu Adolfa Hitlera k moci a pokračovaly po celou dobu vlády až do konce války.

Vítězná přehlídka v Paříži. Porážka Francie červen 1940

Vznik těchto týdeníku lze přičíst geniálnímu ministru propagandy Josefu Goeblesevi. Goebles dokázal hned po nástupu k moci podchytit veškerou kulturu v zemi a moc dobře věděl jakou sílu má kamera a správný komentář k filmu.

Tento týdeník je z 22.června 1941 a oznamuje otevření východní fronty. Hudba která v pozadí hraje je od Franze Liszta - Les Preludes


Tyto týdeníky vznikaly v době míru kde měly ukázát pokrok jaký byl v zemi dosažen. V době války ukazovaly úspěchy německého wehrmachtu a jeho spojenců ve všech taženích.

Postup wehrmachtu Ruskem - začátek operace Barbarosa

Kameramani byli začleněni do rot. Dostali vojenský výcvik. Na frontě operovali přímo v ohnisku bitvy a jejich zbraní byla odvaha a kamera. Tyto roty se jmenovali Propaganda kompanie.

Týdeník popisující bitvu u Kurska - Operace Citadela červenec 1943


Propaganda kompanie byly přidělovány k velitelství armád. Odtud měly možnost sledovat vše důležité, od debat generálů, přes bitvy až po odpočinek vojáků.

Propaganda kompanie byli jak u pozemních armád, tak i u letectva a námořnictva.

Z jejich materiálu byl sestříhán krátký film kde bylo vybráno to nejdůležitější z týdeních událostí na frontách a i v zázemí.
Návštěvníci kin nejdříve zhlédli týdeník a poté jim byl promítnut vlastní film, na který si koupili lístek.

Během času se z rot propagandy stal vojenský oddíl pod názvem Propagandatruppen. Jejich označení ve Waffenfarbe (vojenských barvách) byla šedá.

Týdeník popisující vylodění spojenců v Normandii 6. června 1944


Přiřazení kameramanů k bojovým útvarům bylo velice novátorské a mělo obrovský vliv na popularizaci wehrmachtu v zázemí. Lidé byli prakticky na frontové linii se svými vojáky. Vojáci z propaganda kompanie byli bráni jako hrdinové stejně jako vojsko. Mnoho znich zaplatilo životem za aktuální snímky z bojiště.

Poslední týdeník. Válka je u konce
Mnoho videí lze shlédnout na YouTube. Týdeníky měly čísla. Pokud má někdo aspoň trochu zkompletována videa do balíku v řadě za sebou tak se ozvěte. Díky
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.